برگزاری چهارمین نشست تخصصی حکمرانی حسینی در روز چهارم محرم توسط سازمان بسیج اساتید هرمزگان

شنبه 1400/05/30 - 13:22 hormozgan

برگزاری چهارمین نشست تخصصی حکمرانی حسینی در روز چهارم محرم توسط سازمان بسیج اساتید هرمزگان

خسروپناه: حقیت ایمان عبارت است از باور قلبی که این هم از معرفت و اندیشه حاصل می شود.

به گزارش دفتر رسانه و ارتباطات اجتماعی نهضت استادی بسیج هرمزگان، چهارمین نشست تخصصی حکمرانی حسینی با سخنرانی عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی در روز چهارم محرم به صورت مجازی در دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس برگزار گردید.

خسروپناه در این نشست به ایمان به عنوان مبانی حکمرانی حسینی اشاره کرد و گفت: ایمان یکی دیگر از مبانی حکمرانی حسینی است. ایمان در حکمرانی اسلامی نقش کلیدی و محوری دارد.

وی بیان داشت: دو دیدگاه و مکتب در خصوص ایمان در غرب وجود داشت؛ 1. مکتب فیدئیزم؛ در این مکتب شناخت مبتنی بر عقل نیست بلکه فقط بر ایمان استوار است. من ایمان می آورم تا بفهمم؛ تقدم ایمان بر فهم. 2. اومانیزم؛ اندیشیدن مقدم بر ایمان است این نگاه دکارت بود اما بعدها عده ای در غرب ایمان را حذف کردند و گفتند ما می اندیشیم تا ایمان نیاوریم. پس این دو دیدگاه مطرح بود؛ فیدئیزم (من ایمان می آورم تا بفهمم) و اومانیزم (می فهمم و می اندیشم شاید ایمان بیاورم).

این استاد دانشگاه تبیین کرد: ما معتقد بر تقدم عقل (عقل نظری و عملی) بر ایمان هستیم. البته یک نوع درهم تنیدگی بین عقل و ایمان وجود دارد. بین عقل و ایمان داد و ستد وجود دارد. بنابراین تقدم عقل بر ایمان مورد پذیرش است همانگونه که تأثیر ایمان بر عقل نیز قابل انکار نیست. و داد و ستدی بین این دو وجود دارد که شروع داد و ستد از سوی عقل است.

وی گفت: حقیت ایمان عبارت است از باور قلبی که این هم از معرفت و اندیشه حاصل می شود. گفتار و کردار اثر ایمان است. امید بخشی، آرامش درونی و کاهش درد و رنج از آثار معنویت است.

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)