مسؤل سازمان بسیج اساتید استان هرمزگان: ممنوعیت فعالیت بخش خصوصی در حریم ساحل/ تخریب زیست بوم آبزیان غیرمنطقی است

عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان با اشاره به تخریب زیست بوم آبزیان در حریم ۶۰متری ساحل بندرعباس گفت: طبق قانون فعالیت بخش خصوصی در حریم ساحل ممنوع است.

به نقل از خبرگزاری فارس مسؤل سازمان بسیج اساتید استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری در بندرعباس، اظهار داشت: مطابق اصل ۵۰ قانون اساسی هر گونه فعالیت مخرب که به محیط زیست آسیب بزند ممنوع است.

ایشان با اشاره به خشک کردن ساحل دریا در بندرعباس افزود: براساس قانون مستحدثات زمین‌های ساحلی باید ببینیم این اقدام در حریم ۶۰ متری که هرگونه فعالیت توسط بخش خصوصی غیرقانونی است می‌تواند فعالیت نماید یا خیر؟

عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان تاکید کرد: طبق اصل۵۰ قانون اساسی اگر این فعالیت توسط بخش خصوصی باشد باید مدعی العموم جلوی تخریب ساحل را گرفته و اعلام جرم کند.

دکتر کامرانی گفت: براساس قانون، شهرداری‌ها جزو سازمان‌های عمومی غیردولتی بوده وبخش عمومی محسوب می‌شوند و می‌توانند ساحل را با هماهنگی سازمان محیط زیست توسعه داده اما باید دید که این طرح توسعه ساحل ارزیابی اثرات زیست محیطی بر روی آن انجام شده یا این ارزیابی چه اثرات تخریبی بر روی ساحل و بخش‌های دیگر دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان افزود: باید بررسی شود که طرح توسعه ساحل با استانداردهای زیست محیطی همخوانی دارد یا خیر؟ اما اگر گسترش و توسعه ساحل موجب تخریب شود غیرمنطقی و غیر اصولی است چرا که گونه‌های دریایی، زیست گاه‌هایشان و منظر ساحل را از بین برده‌ایم و این غیرقانونی است.

دکتر کامرانی گفت: باید بررسی شود که توسعه فعلی ساحل موجب زیباترشدن آن شده و یا تخریب؟ به عقیده بنده بهتر بود که این توسعه و گسترش ساحل همه جانبه و در تمام ابعاد باشد.

ایشان با اشاره به ورود روزانه فاضلاب به دریا گفت: عمده آلودگی دریا در ساحل بندرعباس به دلیل ورود فاضلاب‌های خانگی، صنعتی و... است که بسیاری از مواد سمی و زاید بی‌رویه وارد دریا شده است؛ در حال حاضر تمام خوریات بندرعباس حاوی آلودگی‌های زیادی بوده که این آلودگی را وارد دریا کرده و هیچ ارگانی هم نظارتی براین مسئله حیاتی ندارد.

این استاد تمام دانشگاه افزود: اگر وضعیت بدین منوال تداوم یابد باعث بروز انواع بیماری‌ها، سرطان و انواع تومورها در بین مردم شده چون غذای مردم عمدتا از ساحل تامین می‌شود و ۷۰درصد سهم غذایی در آب‌های ساحلی است متاسفانه هیچ دستگاهی خود را مسؤول این امر مهم، حیاتی و تاثیرگذار نمی‌داند در واقع باید استانداری و دادستان به عنوان مدعی العموم پیگیر این مسئله بوده و نظارت بیشتری داشته که آیا بخش عمومی با فعالیت‌های توسعه‌طلبانه محیط زیست را از بین می‌برد یا خیر؟

ایشان اظهار داشت: فاضلاب اولویت اول زیست محیطی شهر بندرعباس است که وارد ساحل می‌شود و توسعه بی‌رویه در ساحل و خشک کردن آن موجب از بین رفتن زیستگاه‌های ابزیان شده که می‌طلبد مدیریت کلان استان و دادستان نظارت بیشتری بر حفظ محیط زیست دریایی داشته باشند.

دکتر کامرانی مسؤل سازمان بسیج اساتید استان هرمزگان در پایان تاکید نمود: مسئله بعدی توسعه ناپایدار آب شیرین کن‌ها در ساحل بندرعباس و خلیج‌فارس و دریای عمان است که دارد به یک فاجعه زیست محیطی تبدیل می‌شود و به نظرم اگر با این روند غیر علمی پیش برود بسیاری از زیستگاه‌های ساحلی استان نابود خواهد شد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.