در نشست سیاسی راهبرد آمریکا در قبال ایران مطرح شد:

پرستیژ سیاسی آمریکا در آستانه فروپاشی/ قدرت ایران در جهان در حال افزایش است

عضو هیأت علمی دانشگاه امام حسین(ع) گفت: آمریکایی‌ها به‌خوبی می‌دانند حضور فیزیکی و نرم ایران در منطقه سبب کاهش نقش آنها در منطقه شده و به طرق مختلف ابتکار عمل را در منطقه غرب آسیا از دست داده‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از بندرعباس، مهدی فیروزکوهی امشب در نشست سیاسی، هدف‌گذاری آمریکایی‌ها از استراتژی جدیدشان در حوزه منطقه‌ای و به‌خصوص ایران را در قالب مسئله مهار نفوذ، تأویل و تفسیر کرد و گفت: آمریکایی‌ها به‌خوبی می‌دانند آن چیزی که سبب تحدید و کاهش نقش آنها در منطقه شده، حضور فیزیکی و نرم ایران در این منطقه است و به طرق مختلف ابتکار عمل را در منطقه غرب آسیا از دست داده‌اند.

این استاد دانشگاه تحلیل محتوای اهداف استراتژی جدید ایالات متحده را در چند محور تبیین کرد و افزود: عمده‌ترین این استراتژی‌ها مهار و خنثی‌سازی نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران است که به اذعان آمریکایی‌ها نقش و نفوذ بی‌بدیل ایران در منطقه غرب آسیا برای آمریکای دوره ترامپ یک مسئله است، کما اینکه هیلاری کلینتون، وزیر خارجه دولت اوباما مهم‌ترین دغدغه دوران صدارتش را ایران قلمداد کرد و رکس تیلرسون، نخستین وزیر خارجه اخراجی دولت ترامپ هم با همین کابوس دست و پنجه نرم می‌کرد که برکنار شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه امام حسین (ع) با اشاره به اینکه غرب آسیا هم‌اکنون کانون هماوردی دو اندیشه است، خاطرنشان کرد: اندیشه مبتنی بر نظام سلطه به سرکردگی آمریکا از یک‌سو و اندیشه مبتنی بر مقاومت الهام گرفته از جمهوری اسلامی از دیگر سو است که در این میان، تعیین‌کننده اصلی این نبرد، جنگ اراده‌ها است؛ به بیان دیگر مهار و تحدید محور مقاومت توسط آمریکایی‌ها صورت می‌گیرد و آمریکایی‌ها شدیداً به‌دنبال این هستند که ایران را به آن چه مرزهای خودش نامیده‌اند، برگردانند.

فیروزکوهی در خصوص برخی از سناریوهایی که می‌تواند برای این مهار و تحدید ترتیب داده شود، افزود: ائتلاف‌سازی مبتنی بر اتحادهای سنتی نظام سلطه، ایجاد توازن منطقه‌ای در مقابل جهموری اسلامی ایران با محوریت عربستان، تمرکز بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با محدودسازی و تحریم مالی این نهاد کارآمد انقلاب، خلع سلاح راهبردی جمهوری اسلامی ایران خصوصاً در حوزه موشک بالستیک و در نهایت نیز انسداد پل ارتباطی شبکه منطقه‌ای ایران مدنظر است.

وی با واکاوی استراتژی برجامی آمریکا که از ابتدا هدف‌گذاری‌هایی در آن وجود داشته است، گفت: این توافق از اساس دارای نقایصی بود که توسط دولت اوباما زاییده شد؛ به‌نحوی که جمهوری‌خواهان و دونالد ترامپ، تنها میراث‌دار یک افق طلایی در حوزه هسته‌ای در قبال جمهوری اسلامی ایران بودند.

فیروزکوهی با اشاره به نظام سلطه و جریان نفوذ و عدول جایگاه آمریکایی‌ها پس از انقلاب شکوهمند اسلامی از لایه نخبگی به لایه توده مردم، خاطرنشان کرد: دشمن با سوژه‌سازی، الگوسازی و الگودهی فرهنگی در عرصه‌های عامه و توده مردم، تخریب باورهای فرهنگی و انقلابی را به‌عنوان سنگرهای اصلی جامعه هدف گرفته و تاکنون سخنان مقام معظم رهبری در حوزه نظام سلطه و جریان نفوذ به‌درستی و با رویکردی علمی بررسی و تبیین نشده و بهتر است بگوییم این موضوع با نوعی کم لطفی به‌خصوص در حوزه‌های علمی و پژوهشی روبه‌رو شده و رسالت استادان دانشگاه‌ها است که با محور قرار دادن سخنان معظم‌له، روشنگری کنند.

رئیس بسیج اساتید دانشگاه‌های استان هرمزگان نیز بزرگترین روند امروز را کاهش نفوذ و فرسایش قدرت رهبری آمریکا در جهان برشمرد و اظهار کرد: جایگاه و نقش ایالات متحده آمریکا در معادلات بین‌المللی، به‌ویژه در منطقه خاورمیانه، بحران‌سـازی در قالـب پدیده‌هایی همچون جنگ، تروریسـم، مذاکرات صلح و مبارزه با سلاح‌های کشـتار جمعی است تا سـلطه خود بر این مناطق را حفظ کند ولی آنچه به‌طور واضح مشهود است، روند کاهش نفوذ و فرسایش قدرت رهبری آمریکا در جهان است.

احسان کامرانی در خصوص راهبردهای نظام سلطه در منطقه، عنوان کرد: نظام سـرمایه‌داری به رهبـری آمریـکا در ابتـدا نیـاز به ایجـاد بحران‌هـای فراگیـر در قالب جنگ  و... دارند، سـپس در مرحله دوم شـرکت‌های اقتصادی و نظامی در مرحله بحـران و آشـفتگی ایجـاد تغییـرات و اعمـال نفـوذ را عهده‌دار می‌شـوند و در نهایـت مخالفـان با تغییـرات مورد نفوذ سیاسـت‌مداران آمریکایی کـه به‌منظور پیشـبرد نظام سـرمایه‌داری اسـت، در قالـب مفاهیمی همانند تروریسـت و مرتجـع، سـرکوب می‌شـوند.

وی با اشاره به نقش و جایگاه مستحکم جهموری اسلامی ایران در معادلات منطقه‌ای و موازنه قدرت، افزود: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بازیگران قدرتمند منطقه‌ای، بیشترین نقش را در ایجاد نظم منطقه‌ای  و شکل‌دهی به ساختارهای سیاسی، اقتصادی و امنیتی خاورمیانه با اتخاذ رهیافت موازنه‌گرایی در تعامل و همکاری با کشورهای منطقه با هدف تثبیت موازنه قدرت و تعادل منطقه‌ای و گسترش مناسبات منطقه‌ای، در جنوب‌غرب آسیا ایفا می‌کند و در شکل امنیت دسته‌جمعی و گرایش جمعی به ثبات، منجر به امنیت منطقه می‌شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس نیز با اشاره به هشدارهای داهیانه مقام معظم رهبری در خصوص واکاوی رفتارهای آمریکایی‌ها و عدم اعتماد ایشان به شیطان بزرگ، خاطرنشان کرد: مرور رفتارهای ایاالات متحده آمریکا این واقعیت را به روشنی بیان می‌کند که آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین حامی رژیم صهیونیستی در طول این سال‌ها همیشه به‌دنبال تقویت و امنیت اسراییل بوده و برای رسیدن به این هدف از نفوذ به ساختار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشورها استفاده کرده است.

مهدی باقری با اشاره به نقش تأثیرگذار استادان دانشگاه در ترسیم آینده روشن برای ایران اسلامی در مقابله با نظام سلطه، افزود: نقش‌آفرینی استادان بر دانشجویان در داخل دانشگاه‌ها با پرورش نیروهای متدین، متخصص و عمیق و بااراده و در بیرون از محیط دانشگاه‌ها نیز با آسیب‌شناسی فعالیت‌هایی که به ثمر نرسیده و ناکارآمد بوده و اصلاح علمی و پژوهشی آن، محقق می‌شود.

به گزارش آنا، در پایان این نشست سیاسی که به همت بسیج اساتید دانشگاه‌های استان هرمزگان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس انجام گرفت، جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد.

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.