عنوان سایت
سه شنبه 29اسفند 1396
مشاهده خبر
به مناسبت شروع سال تحصیلی جدید انجام شد.
دیدار رؤسای دانشگاه¬ها، مسئولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه¬ها و مسئولین بسیج اساتید دانشگاه¬های استان خراسان رضوی با نماینده ولی فقیه آیت الله علم الهدی
تاریخ خبر :1396/07/11 12:56:05


دیدار رؤسای دانشگاه­ها، مسئولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه­ها و مسئولین بسیج اساتید دانشگاه­های استان خراسان رضوی با نماینده ولی فقیه آیت الله علم الهدی

حضرت آیت الله علم الهدی نماینده ولی فقیه در خرسان رضوی دوشنبه 10 مهرماه  در جمع روسای دانشگاه­ها، مسئولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه­ها و مسئولین بسیج اساتید دانشگاه­های استان خراسان رضوی گفت:

تضارب افکار، بیان نظر و اندیشه باید در زمان و مکان خاص خود انجام گیرد،  اگر بناست در دانشگاه موضوع سیاسی مطرح شود، باید در موقعیت مناسب خود مطرح شود، در موقعیتی که تضارب افکار محقق شود، برخی به‌اشتباه فکر می‌کنند دانشگاه فضای باز ارائه نظر و اندیشه است و باید در هر موقعیتی، نظر خود را بیان کنند.

 امام بزرگوار راجع به بسیج دانشگاه معتقدند: «این‌ها مرزبان فکر، اندیشه، عقاید و مبانی نظام هستند چه در حوزه دین و چه در حوزه سیاست»، پس رسالت عمده بسیج اساتید به‌خصوص در محیط دانشگاه، علاوه بر بسیج دانشجویی، فراهم کردن امکان تضارب افکار و اندیشه در دانشگاه است و در مقابل نظریات خاص دینی، سیاسی و اجتماعی که با هنجارهای نظام یا انقلاب سازگار نیست، فضای این تضارب را ایجاد کنند.

آیت الله علم الهدی گفت:  فضای فرهنگی دانشگاه‌های مشهد علی‌رغم وجود برخی مشکلات، نسبت به فضای سایر دانشگاه ها،  فضای منظم تری است و بسیاری  از چالش‌های فرهنگی که در دیگر دانشگاه‌ها دیده می‌شود، در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان به چشم نمی‌خورد.

امام جمعه مشهد ادامه داد: مشکلی که در دانشگاه‌های مشهد وجود دارد این است که صاحبان اندیشه سیاسی چه در حوزه دانشجویی و چه اساتید، 15 درصد دانشگاهیان مشهد را تشکیل می‌دهند، یعنی چه در اندیشه‌های سیاسی اصلاح‌طلب، چه اصولگرا، چه جریان‌های خاص متمرکز در یک فکر و سلیقه سیاسی منفی یا مثبت، حتی ضدانقلاب را نیز ضمیمه کنید، 15 درصد محیط دانشگاه را تشکیل می‌دهند و 85 درصد دانشگاهی ما نسبت به مسائل اجتماعی و سیاسی بی‌تفاوت هستند.

نباید نسبت به ورود دانشجو به فضای تضارب افکار و اندیشه هراس داشته باشید، مشکلاتی در دانشگاه‌ها با آن مواجه هستیم و منجر به برخوردهای سیاسی می‌شود، بر اساس سلیقه و حالت نفسانی افراد و تشکل‌ها و یا بر اساس تلقین‌های سوء و استثمارگری‌های بیرون دانشگاه‌ها است  که از بیرون به شکل رویارویی تشکل‌های دانشجویی نمود پیدا می‌کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد؛  نقطه آغاز این رویارویی، نبود آگاهی نسبت به مبانی  نظام است. نظام ما، نظام مبنا دار است، نظامی نیست که تنها بر اساس سلسله قدرت‌یابی‌ها، فرصت‌طلبی‌ها و رویارویی‌ها روی کار آمده باشد، اگر در مسائل سیاسی و مربوط به نظام، مبنایی بحث شود، شاید بخش عمده‌ای از رویارویی تشکل‌ها در دانشگاه‌ها حل می‌شود زیرا بیشتر رویارویی‌ها به دلیل بی‌خبر بودن تشکل‌ها از مبانی است.

 وضعیت اقتصاد کلان خراسان رضوی متاسفانه ضعیف است هرچند در اقتصاد خرد جلو هستیم. در ارزیابی اقتصاد کلان در استان خراسان رضوی جزء استان‌های محروم است؛ در عرصه سیاسی و اجتماعی بالاترین استان کشور است اما در حوزه اقتصاد کلان، با استان اصفهان و برخی استانهای دیگر قابل‌مقایسه نیست.

 اگر بسیج اساتید وارد این عرصه به‌خصوص عرصه اقتصاد مقاومتی شود و مسئله اشتغال فارغ‌التحصیلان را طی برنامه‌ریزی صحیح پیش ببرد، هم اقتصاد کلان در استان توسعه پیدا کرده و دغدغه اشتغال نیز کمرنگ می‌شود.

 این جلسه که در جوی صمیمی و با حضور روسای دانشگاه های فردوسی، آزاد اسلامی، علوم پزشکی ، پیام نور، علمی کاربردی، فرهنگیان،  فنی حرفه ای، غیرانتفاعی ها و روسای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و رییس و معاونان سازمان بسیج اساتید دانشگاه های خراسان رضوی برگزار شد ابتدا دکتر بذرافشان مقدم رئیس سازمان بسیج اساتید ضمن گزارشی از فعالیت ها و برنامه های بسیج اساتید ، آیت الله علم الهدی را نقطه اتکا و اعتماد دانشگاهیان دانست و  فلسفه این دیدار را جلسه تجدید میثاق جامعه دانشگاهی و  روسای دانشگاه ها با آرمان های امام و رهبری در جهت تحقق گفتمان انقلاب اسلامی دانست و خواستار هم افزایی بیشتر بسیج اساتید حوزه و اساتید دانشگاه جهت تبیین گفتمان انقلاب اسلامی و نظریه پردازی های لازم در علوم انسانی شد. مجموعه پیوست نگاران فرهنگی خراسان رضوی جهت تدوین پیوست فرهنگی پروژه های غیرفرهنگی برابر منویات رهبر انقلاب را از جمله ظرفیت های بسیج اساتید است که 25 نفر از اساتید آموزش دیده و با تجربه در این خصوص مشغول فعالیت و پژوهش هستند. در ادامه حجت الاسلام و المسلمین دکتر ترابی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری  در دانشگاه های استان تصریح کرد نگاه عقلانی به دین اقتضا می کند که همه دانشگاه ها دست به دست هم دهیم و پایه نظام و انقلاب را تقویت کنیم تا از این طریق کارامدی نظام را تضمین کنیم..رویکرد ما در نهاد رهبری عقلانیت، هماهنگی و الفت بوده و هست و بعد دکتر کافی رییس دانشگاه فردوسی با تشکر از بسیج اساتید برای برنامه ریزی این جلسه تصریح کرد بحمد لله آیت الله علم الهدی از شخصیت هایی است که اشراف کاملی نسبت به سازوکارهای مدیریتی و آیین نامه های وزارت علوم و فضای آموزش عالی دارند و در مدت چهارسال ریاست بنده در دانشگاه فردوسی، ایشان همواره بر انجام مسیرهای قانونی تاکید داشتند.. هدف ما کیفیت بخشی به موسسات آموزش عالی استان بوده و شبکه های دانشگاه های استان را جهت همگرایی و هماهنگی فعال کردیم و توانستیم یک همگرایی بین مراکز اجرایی و تصمیم گیری و مراکز دانشگاهی ایجاد کنیم و از هر گونه اصطکاک و تنش پرهیز کنیم..فعال سازی شورای فرهنگی دانشگاه ها و شورای امر به معروف و نهی از منکر علیرغم اختلاف نظرها را در اولویت کاری خود قرار دادیم ..موفق شدیم منشور امر به معروف و نهی از منکر را در دانشگاه ها از جمله دانشگاه فردوسی اجرایی کنیم..تلاش ما با توجه به بین المللی بودن شهر مشهد، فعال سازی دیپلماسی علمی و جذب دانشجوی خارجی است و امیدواریم جذب دانشجوی خارجی چالش محسوب نگردد. مساعدت جهت ترویج فرهنگ وقف علمی و ساماندهی و آمایش موسسات آموزش عالی و مدیریت رشد نامتقارن دانشگاه ها به لحاظ کمی از جمله برنامه های ماست که با هدایت و مساعدت نماینده ولی فقیه در استان امیدواریم به نتایج موثری برسد. الگوسازی و شخصیت سازی از اساتید موفق و جامع الاطراف برای جوان مسلمان خواست دیگر ماست که امیدواریم با مساعدت بسیج اساتید و نهاد رهبری محقق گردد.

 دکتر ملک نژاد رییس دانشگاه آزاد اسلامی مشهد پس از ارایه گزارش آماری وضعیت اساتید و دانشجویان دانشگاه های آزاد استان تصریح کرد درگذشته دانشگاه آزاد در اختیار حزب خاصی بود و قرار شده است این دانشگاه فرای جناح بندی های سیاسی در چارچوب گفتمان انقلاب فعالیت نماید. بایستی آموزش عالی به سمت اشتغال زایی حرکت کند..باید خردجمعی دانشگاهیان جهت رفع بزرگترین مشکل امروز که بیکاری است بسیج گردد.وقتی اشتغال حل شود کار فرهنگی بهتر جواب خواهد داد. در ادامه  دکتر نوعی رییس موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری  و به نمایندگی از موسسات و دانشگاه­های غیرانتفاعی و دکتر مهرابی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص مهمترین مسایل آموزش عالی استان دیدگاه های خود را بیان کردند.

 گروه خبر: اخبار سازمان,اخبار برگزیده استان ها

تعداد بازديدها: 232