عنوان سایت
سه شنبه 29اسفند 1396
مشاهده خبر
تحلیلی از دعای عرفه
محتوای دعای عرفه تفسیری از خود است
تاریخ خبر :1396/07/05 11:35:43


به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید استان،حجه الاسلام و المسلمین صالحی نژاد در جمع اساتید بسیجی به مناسبت هفته دفاع مقدس در دانشکده فنی مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی حضور یافت.

حجه الاسلام و المسلمین صالحی نژاد در جمع اساتید بسیجی گفت: از روزی که بشر پا به این دنیا گذاشته همواره تفاسیری از «من» داشته است به گونه ای که نقطه آغازین آن تاکنون در بین اندیشه ها از دو حالت خارج نبوده اینکه «من»پرتوی است از شعاع خدا یا پرتوی است رهاشده در طبیعت.

این کارشناس علوم دینی افزود: کسانی که به تفسیر حقیقی رسیده اند، «من» را شعاع توحیدی می دانند و جریان امام حسین علیه السلام در لحظه حرکتش از مکه به سمت کربلا دعای عرفه را به زبان می آورد این دعا گنجینه ای از تفسیر «من» است که جلوه ای است از دادار هستی.

وی افزود: بشر همچنان نسبت به تفسیرهای مدل های اجتماعی خودش گنگ است به گونه ای که حتی تنزل دین را در بین دینداران شاهد هستیم وقتی آموزه های دین در برخی از امور فرعی و جزئی تنزل می یابد. ارمغان بشر بعد از این تنزل همان تفسیر «من» است که این «من» جلوه ای از توحید است. یا در طبیعت رهاشده است ودر نهایت گاهی افرادی همانند مولوی به دنبال اثبات این «من» به نتیجه می رسد که من جلوه ای از توحید است.

صالحی نژاد ادامه داد: اساسی ترین و بنیادی ترین تکنیک های پرسمانی بشر چهار انگاره است: کیستم؟ کجا بودم؟ کجا هستم؟ کجا می خواهم بروم؟

وی افزود: اگر در ادبیات نیایشیِ دعای عرفه بررسی شود؛ بیشتر محتوای این دعا «أنت الذی» و «أنا الذی» هست که اولی تفسیرش همان کجا بودم  و به کجا می روم می شود و دومی تفسیرش می شود من کیستم؟

کارشناس علوم دینی گفت: امروزه چیزی که برای بشر گم شده است همین گم شدن «خود» است لذا همت ادبیات روانشناختی در دنیای مدرن این است که تجربه های آکادمی خود را به کار بگیرد تا روان بشر را تبیین کند.

وی در پایان گفت: دعای شعبانیه، دعای عرفه و نهج البلاغه بخصوص خطبه اول آن بیانگر همین تفسیر از «خود» است.

پایان/.گروه خبر: اخبار سازمان,اخبار برگزیده استان ها,اخبار دانشگاهها,دانشگاه ها

تعداد بازديدها: 299