دکترکامرانی:بسیج یک تشکل فراجناحی است.

سه شنبه 1397/08/29 - 12:34 hormozgan

دکترکامرانی:بسیج یک تشکل فراجناحی است.

بسیج متعلق به گروه، جریان و دولت خاصی نیست؛ بلکه دولت ها افتخارشان این است که بسیجی باشند.

دکتر کامرانی مسئول سازمان بسيج اساتيد استان هرمزگان در آستانه هفته بسیج و میلاد پیامبر اسلام (ص) در نشستی که با حضور رؤسا و اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور شهرستان بندر لنگه در این شهرستان برگزار گردید، ضمن تبریک هفته بسیج و میلاد پیامبر اسلام (ص) بیان داشتند: هفته بسیج بیانگر ایثار، از خودگذشتگي و رشادت بسيجيان در تمامی عرصه های مورد نیاز انقلاب است. یک روز مجموعه ولایت مدار بسیج در راستای لبیک به فرامین و پیام رهبر و مقتدای خود حضرت امام خمینی (ره) در جبهه نبرد و جنگ تحمیلی با شجاعت  ٨ سال در دفاع از تمامیت این کشور و انقلاب مقابل دشمن تا دندان مسلح ایستاد و اجازه نداد حتی یک وجب از خاک میهنمان جدا گردد و امروز با لبیک به مطالبات و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در سایر  عرصه ها از قبيل محروميت زدايي، خدمات رساني، میدان های علم و فناوری، فرهنگي و خنثی سازی فتنه ها و نقشه های دشمنان دارای کارنامه قابل دفاع و خوبی است.

دکتر کامرانی در ادامه به بیان ماموريت ها و رسالت های امروز بسيج اساتيد با توجه به شرایط ویژه و حساس کشور، منطقه و  جهان پرداختند و گفتند: ماموریت جدید و الویت بسیج اساتید تشکیل اندیشکده های مسأله محور با رویکرد حل المسائلی است. شناسایی و الویت بندی مسائل و مشکلات استان و کشور، مطاله آنها و احصاء راه حل برون رفت از این مسائل با بکارگیری توان داخلی و ظرفیت های بومی و محلی از ماموریت های اصلی اندیشکده هاست.

مسئول بسیج اساتید استان ضمن اشاره به فعالیت اندیشکده های مطرح دنیا به خصوص کشورهای غربی در مباحث کلان جهان و تعیین راهبرد و اهداف برای تسلط بر سایر کشورها اظهار داشتند: با مطالعه و بررسی مسائل، مشکلات و ظرفیت های استان بسیج اساتید با همفکری اعضای هیأت علمی دانشگاه های استان سه اندیشکده را به عنوان الویت های اول به سازمان بسیج اساتید کشور پیشنهاد داد که پس از بررسی پروپوزال و داده ها توسط سازمان مرکزی تصویب شد. یکی از اندیشکده ها در خصوص آسیب های اجتماعی و فرهنگی است که با محوریت دانشگاه پیام نور استان مسائل دنبال می شود. اندیشکده دوم در خصوص آب، محیط زیست، منابع طبیعی و کشاورزی است که محوریت این اندیشکده با دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس است؛ و اندیشکده سوم با توجه به اهمیت توسعه در استان اندیشکده اقتصاد دریا محور با محوریت دانشگاه هرمزگان است. ما در استان 15 درصد ظرفیت دریا را استفاده میکنیم و با وجود صیادی، شیلات، بنادر و کشتیرانی از 85 درصد این سرمایه عظیم غافلیم،  در حوزه انرژی، اقتصاد و حقوق دریا کار مطلوبی صورت نگرفته و رشته تخصصی در این خصوص در دانشگاه ها نداریم در صورتی که در شرایط کنونی و جنگ اقتصادی توجه به این دریا و اقتصاد دریا محور از الزامات کشور است، و ما در اندیشکده اقتصاد دریا محور دنبال به باالفعل رساندن این ظرفیت در استان هستیم.

دکتر کامرانی با اعلام آمادگی بسیج اساتید در راستای همکاری با سایر دستگاه های اجرایی گفتند: بسیج اساتید دارای ظرفیت های ارزشمندی است که می تواند به دستگاه ها و ادارات در راستای تحقق هر چه بهتر ماموریت هایشان کمک کند و اگر این تعامل به خوبی برقرار گردد بسیاری از مسائل و مشکلات برطرف خواهد شد. این سازمان آمادگی دارد به عنوان رابط و حلقه وصل برای کمک به دستگاه های اجرایی و مسئول با استفاده از ظرفیت علمی- پژوهشی  اعضای هیأت علمی، ایفای نقش نماید.

ایشان با اشاره به فراجناحی بودن تشکل بسیج تاکید کردند: بسیج متعلق به گروه، جریان و دولت خاصی نیست؛ بلکه دولت ها افتخارشان این است که بسیجی باشند، بسیج فراجناحی عمل می کند. بسیج متعلق به مردم و جایی است که همه انسان های دغدغه مند برای انقلاب و نظام جمهوری اسلامی می تواند گرد هم جمع شوند، سنت الهی این است که از مردم جدا نشویم. دست خدا با جماعت است؛ همه باید برای توسعه استان کمک کنیم، در کنار هم با همدلی و مشارکت مسائل را دنبال کنیم، بدنه اعضای هیأت علمی باید نقش خود را پیدا و به خوبی ایفا نماید؛ اگر دانشگاه ها با نگاه هم افزایی در کنار یکدیگر قرار بگیرند بهتر می توانند مسائل و مشکلات و حتی ظرفیت ها را شناسایی و احصاء نمایند. سیاست زدگی و سیاسی کاری برای اساتید آسیب است، اما سیاسی بودن و سیاست فهمیدن غیر ازسیاسی کاری است و لازم است. اساتید باید نسبت به جریانات جهان اشرافیت کامل و خوبی داشته باشند تا بتوانند در آن جایگاه علمی که قرار دارند به خوبی ایفای نقش کنند. دنبال یک جریان سیاسی و یا جناح و گروهی راه افتادن و درگیر شدن در بازیهای سیاسی و جناحی آن ها یعنی محدود کردن این ظرفیت عظیم علمی که در دانشگاه و اعضای هیأت علمی وجود دارد و این می تواند ما را از اصول و رسالتمان دور کند.

ايشان در ادامه به برخی از ويژگيهاي خاتم پيامبران محمد مصطفی(ص) و شخصیت ایشان اشاره و بيان داشتند: با توجه به آيه "لقد كان لكم في رسول الله أُسوه حسنهٌ..." اساتيد بسيجي بايد درباره ويژگي ها و صفات پيامبر اسلام (ص) مطالعه و ايشان را أُسوه و الگوي خود قرار دهند و ويژگيهاي پيامبر(ص) را براي دانشجويان بازگو كنند.