برگزاری جلسه مجازی با موضوع پسا کرونا، دنیا روحیه انحصار طلبی و برتری جویی کشور های لیبرال دموکراسی را دید

دوشنبه 1399/02/08 - 11:42 hormozgan

برگزاری جلسه مجازی با موضوع پسا کرونا، دنیا روحیه انحصار طلبی و برتری جویی کشور های لیبرال دموکراسی را دید

مسئول سرمایه انسانی بسیج اساتید هرمزگان: بحران کرونا ادعای مطرح، مبنی بر اینکه، آموزه های برآمده از تفکرات لیبرال دموکراسی می تواند پاسخگوی جهان بشری و کلید حل مسائل و مشکلات مبتلا به آن باشد را بی اعتبار و بی اعتماد کرد.

به گزارش روابط عمومی بسیج اساتید استان هرمزگان، جلسه مجازی با موضوع تحلیل عملکرد دولت ها در بحران کرونا و جهان پسا کرونا با حضور دکبر صباحی زاده مسئول سرمایه انسانی بسیج اساتید استان هرمزگان برگزار شد.

دکتر صباحی زاده مسئول سرمایه انسانی بسیج اساتید هرمزگان و سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی بندر لنگه گفت: بحران کرونا تمدن غرب را به چالش کشید. و این فرصت را پیش روی ما قرار داد تا سنگ بنای تمدن نوین اسلامی را در سرتاسر گیتی بگذاریم و این فرصتی است در اختیار انقلاب اسلامی.
کرونا ثابت کرد که دستاوردهای بشر پاسخگویی کاملی در مقابل این ویروس نبود.
ایشان با اشاره به مشکلات اقتصادی بیان داشت: از نگاه تحلیلگران بیشترین دغدغه دوران پسا کرونا مربوط به مسائل و مشکلات اقتصادی است و تدبیر مقام معظم رهبری مبنی بر استراتژی نامگذاری سال ۱۳۹۹ به عنوان سال جهش تولید می تواند یک نسخه و دارویی شفابخش و قابل اعتماد برای درمان مسائل و مشکلات اقتصادی باشد.
دکتر صباحی زاده با بیان عملکرد دولت های غربی در دوران کرونا گفت: جهان هرگز نحوه برخورد آمریکا در بحران کرونا و ادامه تحریم های ضد انسانی را از یاد نخواهد برد و در واقع با اتفاقاتی که در غرب و بویژه آمریکا رخ داد؛ در دوران پسا کرونا این قدرت های شرقی و جوامع اسلامی هستند که می توانند با تکیه بر فرهنگ های معرفتی و بومی که دارند زمام امور را برعهده گیرند. در واقع می توان از سیطره مدرنیسم رهایی پیدا کرد و با رویکردهای خانواده محوری، معنویت و آموزه‌های الهی تمدن سازی کنیم.
دکتر صباحی زاده مسئول کانون بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی بندرلنگه گفت: بحران کرونا باعث شد انسانها در سراسر دنیا به سمت خدا اقبال بیشتری پیدا کنند؛ حتی در سکولار ترین جوامع شاهد توسل بودیم.
به تعبیر یکی از اساتید صدای شکسته شدن استخوان های مدرنیسم در جهان پسا کرونا شنیده می شود.
غفلت از دوران پسا کرونا تبعات سنگینی خواهد داشت. مدیران و دولتمردان از الان باید استراتژیهای در قالب فرهنگ، اقتصاد، آموزش، فن آوری و هویت ترسیم کنند و اگر این استراتژی‌ها را نداشته باشیم قطعاً با چالشهایی روبرو خواهیم بود.
ایشان تاکید کرد: دنیا برای اولین بار در ۸۰ سال گذشته با یک بحث جدی مواجه شده است؛ در واقع کوئید ۱۹ مسیر علمی طی شده تاکنون را زیر سوال برد؛ چرا که ۸۰ سال دولت‌های غربی و اروپایی، به ویژه آمریکا سعی کرده بودند این را به جهانیان بقبولانند که سیاست های علمی در دست آنهاست، اما سیاست های علمی آنها در مواجهه با این ویروس ناکارآمد بود و مسیری که طی شده نتوانست پاسخگو باشد و این می‌تواند مقدمه‌ای برای توجه به تمدن نوین اسلامی باشد.
وی بیان کرد: در ساختار جدیدی که پس از کرونا شکل خواهد گرفت تمامی کشورها در یک نقطه قرار می‌گیرند و کشورهایی موفق خواهند بود که بتوانند تحولات رخ داده را به صورت دقیق درک و مدیریت کنند.
  کرونا باعث شد چهره بدون ‌ماسک لیبرال دموکراسی نمایان شود برخی از روشنفکران در داخل کشور نیز به این مساله معترفند.
صباحی زاده گفت: بحران کرونا ادعای مطرح، مبنی بر اینکه، آموزه های برآمده از تفکرات لیبرال دموکراسی می تواند پاسخگوی جهان بشری و کلید حل مسائل و مشکلات مبتلا به آن باشد را بی اعتبار و بی اعتماد کرد.
برخی از عواملی که باعث بی اعتباری تفکر لیبرال دموکراسی شد:
1-  رنگ باختن و نابودی عواطف و احساسات انسانی در دنیای غرب که از ارزشهای بنیادین تمدن غرب بعد از رنسانس بود و در واقع از خداحافظی با ارزشهای الهی و انسانی ناشی شده بود؛ رها کردن بیماران مسن، رها سازی خانه های سالمندان و کمپ های مهاجران در کشورهای غربی از نشانه‌های آشکار سردی عاطفه و احساس انسانی در دنیای غرب به شمار می‌آید.

 2- حاکمیت سودجویانه که در کشورهای لیبرالی وجود دارد؛ کسب ثروت و سود بیشتر. ویروس کرونا  مشخص کرد که؛ بهداشت و سلامت مردم در اولویت این دولت ها نیست؛ نبود تجهیزات پزشکی و عدم تامین حداقل ها برای کادر درمانی یک واقعیتی که در کشورهای اروپایی و در کشورهای لیبرال دموکراسی می بینیم کار تا جایی رسید که از پلاستیک زباله به جای گان استفاده کردند.
3- در دوران کرونا همه دنیا روحیه انحصار طلبی و برتری جویی کشور های لیبرال دموکراسی را دیدند. ذره‌ای از عدالت و حس دگردوستی در این کشورها مشاهده نشد؛ دزدی تجهیزات پزشکی و بهداشتی از کشور های دیگر لکه ننگی در پرونده تمدن مدرن غربی است. اما در کشور های اسلامی بالاخص در انقلاب اسلامی صحنه های زیبایی را کادر درمانی و مردم به رخ کشیدند.
این عوامل و عوامل دیگر باعث شد چهره بدون ماسک تمدن غرب و لیبرال دموکراسی به دنیا معرفی گردد.
نقش ما در دوران پسا کرونا:

دکتر صباحی زاده در پایان مسائلی را به عنوان وظایف و نقش فعالان علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مطرح کرد:
- قوی شدن در فضای مجازی یک ضرورت و اولویت است. مجهز شدن به سواد رسانه ای و تقویت آن.
- انعکاس شور و شوق، همدلی و اقدام های جهادی ملت ایران  به دنیا. این موج همدلی می‌تواند شروعی برای صدور تفکرات انقلاب اسلامی و همچنین آغازی برای تمدن نوین اسلامی باشد.
- گفتگوها و نشست‌ها در فضای مجازی، ایجاد گفتمان و مطالبه گری از مسئولین و دولتمردان در خصوص پساکرونا
- عدم ترس از تغییرات لازم؛ هر کس برای تغییر در زندگی خود تلاش نکند موفق نخواهد شد. یکی از ضروری ترین تغییرات، اصلاح و تغییر در سبک زندگی است.

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)