برگزاري نشست پژوهشي، عملياتي انديشكده آسيب هاي اجتماعي و فرهنگي سازمان بسيج اساتيد استان هرمزگان

پنجشنبه 1398/04/06 - 22:59 hormozgan

برگزاري نشست پژوهشي، عملياتي انديشكده آسيب هاي اجتماعي و فرهنگي سازمان بسيج اساتيد استان هرمزگان

عدم ساماندهي و نظارت صحيح و لازم بر خوابگاه هاي خودگردان در سطح شهر از دلنگراني هاي با الويت بالا در حوزه دانشگاه است

به گزارش روابط عمومي سازمان بسيج اساتيد استان هرمزگان؛ کارگروه تخصصی اندیشکده آسیب های اجتماعی و فرهنگی  بسیج اساتید استان هرمزگان در دانشگاه جامع پیام نور هرمزگان با حضور اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و برخی مسولین مرتبط استانی برگزار گردید.
 در ابتدای جلسه خانم دکتر عامری مسئول اندیشکده آسیب های اجتماعی و فرهنگی بسیج اساتید استان و معاون دانشگاه پیام نور استان ضمن خیر مقدم، گزارشی اجمالی در خصوص روند شکل گیری و  فعالیتهای اندیشکده ارائه فرمود. دکتر عامری گفت: رسالت اندیشکده ها استانی است و مساله یابی باب نیازسنجی مشکلات استان است.
شرایط، اقلیم و ظرفیت های استان نیز در کارگروه ها مورد توجه است. در ابتدا با جمع آوری یکسری اطلاعات مورد نیاز از سازمان های متولی و بررسی این مسائل در اندیشکده تصمیم بر این شد که چهار کارگروه تخصصی ذیل اندیشکده تشکیل و فعالیت نماید. این عضو هیات علمی گفت: اولین کارگروه، کارگروه آسیب های نهاد خانواده؛ (شامل؛ طلاق، ازدواج سفید و خشونت علیه زنان و فرزندان)، کارگروه دوم با عنوان آسیب های نوپدید؛ (شامل؛ شبکه های مجازی و ...)، کارگروه سوم با عنوان؛ کارگروه سرقت، اعتیاد، داروهای روانگردان و خودکشی، و در نهایت یک تیم تخصصی همه مسائل مطرح شده در کارگروه ها را بررسی و خروجی کارگروه ها را تجزیه و تحلیل میکند، تحت عنوان کارگروه آینده پژوهی که راهکار حل مسائل را احصاء می کند.
مسئول اندیشکده آسیب های اجتماعی و فرهنگی بسیج اساتید استان بیان داشت: یکی از مسائل و مشکلات ما در خصوص مسائل اجتماعی و فرهنگی، عدم دسترسی به آمار و ارقام دقیق مورد نیز از سازمان های متولی است و دسترسی به این آمار به سهولت محقق نمی شود.
در ادامه دکتراحسان  کامرانی مسئول سازمان بسیج اساتید استان هرمزگان ضمن خیرمقدم و تشکر از اعضاء در خصوص شرکت در این نشست بیان فرمود: یکی از فعالیت های بسیج اساتید استفاده از ظرفیت های استان به خصوص اعضای هیات علمی دانشگاه ها برای احصاء راه حل جهت برون رفت از مسائل و مشکلات است که بسیج اساتید استان جهت تحقق این مهم اساتید علاقمند و متخصص در حوزه های مختلف را  در اندیشکده ها سازماندهی کرد. 
دکتر کامرانی گفت: همینطور که در این گارگروه مسئولین استانی متولی مسائل فرهنگی و اجتماعی حضور دارند در کارگروه های دیگر که در خرداد ماه امسال دو کارگروه تشکیل شد متناسب با موضوع مسئولین دستگاه ها و سازمان ها حضور داشتند و در جریان روند فعالیت ها و مسائل قرار گرفتند. یک نشست اقتصادی برگزار شد و بسیاری از مسائل و مشکلات اقتصادی توسط اعضاء مطرح و در نهایت راه حل هایی هم ارائه شد، نشست دومی که برگزار شد با موضوع کشاورزی، آب و محیط زیست بود و به طور خاص به مساله حمله ملخ ها به باغات و مزارع و محصولات تراریخته پرداخته شد.
ایشان گفت:  در جلسه ای در اسفند ماه در خصوص احتمال حمله ملخ ها به مسئولین هشدار داده شده که اگر فکر اساسی می شد و تمهیدات لازم دیده شده بود امروز با این مسائل و مشکلات در خصوص ضرر و زیان ملخ ها مواجه نبودیم.
کامرانی افزود: ما از ظرفیت اساتید و اعضای هیات علمی همه دانشگاه ها با توجه به علاقه و تخصص در اندیشکده ها استفاده میکنیم. الویت و مرحله اول اندیشکده ها جمع آوری اطلاعات مورد نیاز و اشرافیت بر مسائل است و دانشگاه پیام نور محل و مرجع اندیشکده آسیب های اجتماعی و فرهنگی است و قرار بر این است که اساتید سایر دانشگاه ها هم برای تحقق این رسالت حل المسائلی کمک کنند.
دکتر فرهادی نیا دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان هرمزگان یکی دیگر از اعضای حاضر در کارگروه آسیب های اجتماعی و فرهنگی، ضمن اشاره به ماموریت دستگاه ها و سازمان های متعدد در مسائل فرهنگی بر عدم موازی کاری متولیان فرهنگی تاکید کرد.ابراهیم فرهادی، با اشاره به کشف بیش از ٢٠ تن مواد مخدر در سه ماهه نخست سال جاری در هرمزگان اظهار کرد: استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان به دلیل هم مرزی با کشورهای تولید کننده مواد مخدر بیشترین آسیب در این حوزه را دارند.

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر هرمزگان با بیان اینکه  اکثر معتادین بی خانمان در  سطح استان متجاهر هستند، گفت: در سال گذشته با جمع آوری ۶۷۸ نفر معتاد طی ۴۸ ساعت در استان مشخص شد تنها ۲۰۰ نفر از آنها بومی و مابقی آنها از سایر استانها هستند.

فرهادی با تاکید بر اینکه هرمزگان دارای شرایط خاصی است، عنوان کرد: ظرفیت دریا هرچند از لحاظ اقتصادی منبع عظیمی به شمار می رود اما آسیب های فراوانی از ترانزیت مواد مخدر به هرمزگان وارد می شود.

وی افزود: با بررسی کارگرههای صنایع غرب بندرعباس مشخص شد بیش از ۲۶ درصد آنها اعتیاد دارند.

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر هرمزگان تصریح کرد: با توجه به اینکه این استان در مسیر ترانزیت مواد مخدر به شمار می رود بیش از ۱۰۰ هزار نفر به طور مستقیم درگیر مواد مخدر هستند.

فرهادی بیان کرد: با بررسی هزار پرونده از دادگستری هرمزگان مشخص شد ۴۰ درصد عامل اصلي طلاق ها، در این استان اعتیاد است.

وی با بیان اینکه آموزش بهترین راه پیشگیری از اعتیاد است، خاطر نشان کرد: در حوزه مقابله با اعتیاد فرهنگ سازی و اطلاع رسانی از آسیب های استفاده از مواد مخدر و شناسایی توزیع کنندگان اصلی و خرده فروشان ، اجرای طرح پاکسازی نقاط آلوده و تشکیل کارگروه های مواد مخدر از جمله راهکارهای مهم در مبارزه با این پدیده است

آبتين اميري عضو شوراي اسلامي شهر بندرعباس در اين نشست ضمن تأكيد بر الويت پيشگيري بر درمان و ريشه يابي علل شكل گيري مسائل، مشكلات و انحرافات اجتماعي، گفت: ٤٣ درصد شهر بندرعباس داراي بافت فرسوده است كه در صورت عدم اهتمام جدي مي تواند منشاء بسياري از آسيب ها اجتماعي و فرهنگي باشد.
ایشان به حضور و مساعدت بیشتر مقامات عالی استان در برطرف نمودن اسیب های اجتماعی تاکید کرد
در ادامه اين نشست تخصصي ساير اساتيد و اعضاي هيأت علمي و مسولين ديگر  نهادها از قبيل معاونت اجتماعي سپاه استان و ناجا به بررسی مشکلاتی از قبیل اعتیاد و آسیب های اجتماعی آن، طلاق و…. پرداختند.
از دلنگرانی های که در حوزه دانشگاهها توسط برخی اعضا در استان مطرح شد عدم ساماندهی و نظارت درست بر خوابگاههای خودگردان  در سطح شهر بندرعباس و ایجاد مشكلات غیر اخلاقی و غیر فرهنگی در انها می باشد که بایستی کمیته نظارت بر مسائل دانشجویی و فرهنگی استانداری در این خصوص نظارت عملیاتی و دقیق تری اعمال نماید

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)