گراميداشت سالروز شهادت استاد شهيد دكتر مصطفي چمران و سالروز بسيج اساتيد توسط سازمان بسيج اساتيد هرمزگان

جمعه 1398/03/31 - 12:19 hormozgan

گراميداشت سالروز شهادت استاد شهيد دكتر مصطفي چمران و سالروز بسيج اساتيد توسط سازمان بسيج اساتيد هرمزگان

فرمانده سپاه امام سجاد(ع) استان هرمزگان:بسیج اساتید پیشگام سایر اقشار بسیج بوده، استادان میدان دار عرصه های فرهنگی و فرماندهان مقابله با جنگ تمام عیار دشمن در عرصه های فرهنگی و جنگ نرم می باشند

مراسم گراميداشت شهادت استاد شهيد دكتر مصطفي چمران و  سالروز بسیج اساتید توسط سازمان بسيج اساتيد استان هرمزگان در دانشگاه پیام نور بندرعباس با حضور فرمانده سپاه امام سجاد(ع) هرمزگان و جمعی از اساتید و اعضاي هيأت علمي  برگزار شد.
در ابتداي مراسم  سرکار خانم دکتر عامری معون دانشگاه پیام نور استان به نمایندگی از رییس دانشگاه خدمت حضار خیرمقدم اعلام کردند و به معرفی دانشگاه پیام نور استان و اندیشکده آسیبهای اجتماعی و فرهنگی بسیج اساتید که در این دانشگاه مستقر است پرداخت و از پیشرفتهای حاصل شده گزارش دادندو پس از ان دكتر عبادي زاده رییس شورای بسیج اساتید استان ضمن تبريك روز بسيج اساتيد و گراميداشت شهادت دكتر چمران به علوم انساني و ضرورت تحول در علوم انساني تأكيد و بيان داشت: اسلامي شدن علوم انساني ديني سواي علوم تجربي و متدولوژي است. 
حجت الاسلام و المسلمين دكتر عبادي زاده  گفت: اسلامي شدن و اسلامي سازي با هم فرق دارد يكي پروژه و ديگري پروسه است. پروسه زمان بر مي باشد لذا براي نتيجه گيري بايد نگاه پرژه اي داشت. بحث كليدي براي اسلامي كردن علوم انساني اين است كه ابتدا بايد مباني علوم ديني را در سه حوزه معرفت شناسي، هستي شناسي و  انسان شناسي بررسي كنيم. با توجه به اينكه علوم انساني وارداتي است و براساس پايه هاي اصلي علوم غربي پايه ريزي شده است.
مسئول نهاد رهبري دانشگاه هرمزگان بيان داشت: در اين خصوص چند ديدگاه وجود دارد: گروهي معتقدند علوم انساني از غرب آمده ولي همه چيز آن بد نيست، لذا بايد پالايش شود و آنچه با اسلام مغايرت دارد كنار بگذاريم و آنچه مطابقت دارد را به عنوان علوم انساني در نظر و معرفي كنيم.
گروه ديگر معتقدند نظريه توليد علم ديني را به گونه اي سامان مي دهند كه در ضمن آن هريك از مبادي معرفتي بشر اعم از عقل و نقل باشد. اسلامي سازي علوم اعم از علوم تجربي و انساني است و معتقدند كه علوم ديني محصول نقل صرف يا عقل صرف نيست؛ عقل و نقل در كنار هم علوم ديني را شكل ميدهند. شمول گرايي عقل محور و نقل محور.
در ادامه دكتر كامراني مسئول سازمان بسيج اساتيد استان هرمزگان ضمن گراميداشت سالروز شهادت دكتر چمران و روز بسيج اساتيد اظهار داشت: چرا مقام معظم رهبری توصیه فرموده اند به اساتید که شهید چمران را الگو ی خود قرار دهند ؟ این شهید سرافراز به مدت پنجاه سال عمر کرد و در این مدت در قله بوده ، هم در ولایت مداری ، هم در علم و پژوهش ، هم در سیاست، هم در هنر و هم در عرفان و هم در مجاهدت و مبارزه با طاغوتیان زمان در داخل و خارج کشور  و هم در مردن یعنی شهادت فی سبیل الله در جبهه های نبرد ، سپس مأموريت امروز بسيج اساتيدبرنامه ريزي جهت بهره گيري از ظرفيت اعضاي هيأت علمي و ساير اساتيد براي شناسايي و حل مسائل محلی  و ملي دانست. 
دكتر كامراني گفت: بسيج اساتيد استان هرمزگان در راستاي رويكرد حل المسائلي سازمان  سه انديشكده را با توجه به مسائل و ظرفيت هاي استان در سال گذشته به سازمان مركزي بسيج اساتيد پيشنهاد داد كه در نهايت اين سه انديشكده؛ آسيب هاي اجتماعي و فرهنگي، اقتصاد دريا محور و انديشكده منابع طبيعي، آب، كشاورزي و محيط زيست به تصويب رسيد.
ايشان بيان داشت: در راستاي اين رسالت مهم، بسيج اساتيد استان، اساتيد و اعضاي هيأت علمي را با توجه علاقه و تخصص در اين انديشكده ها سازماندهي كرد، كارگروه هاي تخصصي تشكيل و برخي مسائل و مشكلات شناسايي، احصاء و الويت بندي شد، ظرفيت هاي بومي و موجود جهت حل مسائل شناسايي و انديشكده ها در حال بررسي بهترين راهكار براي حل مسائل و استفاده حداكثري از ظرفيت ها هستند.
مسئول سازمان بسيج اساتيد استان هرمزگان در ادامه ضمن اشاره به بيانيه گام دوم انقلاب اسلامي تأكيد كرد: بسيج اساتيد در خصوص تبيين، پياده سازي و تحقق بيانيه گام دوم برنامه ريزي و اقدام نموده  و در راستاي تحقق اين مهم، از تمامي ظرفيت هاي علمي و پژوهشي اساتيد و اعضاي هيأت علمي بهره خواهد گرفت.
در ادامه مراسم سرهنگ سالاری فرمانده سپاه امام سجاد(ع) با یاد کردن از 1500 شهید استان هرمزگان و استاد شهید دكترمصطفي چمران افزود: بسیج همواره میدان دار همه عرصه ها بوده است.

سرهنگ سالاری تصریح کرد: بسیج اساتید پیشگام سایر اقشار بسیج بوده، استادان میدان دار عرصه های فرهنگی و فرماندهان مقابله با جنگ تمام عیار دشمن در عرصه های فرهنگی و جنگ نرم می باشند و باید در برابر جبهه دشمن در میدان فرهنگی و علمی بایستند.

فرمانده سپاه امام سجاد(ع)، ادامه داد: استادان باید در نقش آفندی قرار بگیرند و از نقش پدافندی خارج شوند و در برابر حیله های دشمنان بایستند، و راهکارهای لازم برای گره هایی که بین جوانان و دانشجویان وجود دارد را ارائه نمایند.

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)