عنوان سایت
سه شنبه 29اسفند 1396
مشاهده يادداشت/مقاله
بررسی شاخصه ها وتقویت انقلابی گری دردانشگاهها
تاریخ :1395/12/07
بررسی شاخصه ها وتقویت انقلابی گری دردانشگاهها
نويسنده: دکتر حمید الله وردیزاده

باسمه تعالی

بررسی شاخصه ها وتقویت انقلابی گری دردانشگاهها

ایران اسلامی به دنبال دانشگاه پویا، زنده ، با ابتکار و خلاقیت و نوآوری است و انصافاً هم دانشگاه های ما بعد از انقلاب اسلامی به لطف الهی از رشد و پویایی خوبی  برخوردار بوده اند و این روند باید همچنان ادامه داشته باشد دانشجو و دانشگاه انقلابی ، کانون اصلی علم و معرفت و احساس مسئولیت اجتماعی با نیروی محرکه نشاط جوانی و حضور شاداب سیاسی است، در حال حاضر که بحث نفوذ دشمن جدی است ،هوشیاری و بصیرت دانشجویان گرامی واساتید محترم و تبعیت آن ها از ولایت فقیه  وحفظ وتقویت روحیه انقلابی گری، مانع از تحقق اهداف شوم دشمنان در این باره می شودلذا بدیهی است برای عمل در مسیر انقلاب باید شاخص‌ها و معیارهای انقلابیگری را به درستی شناخت تا چراغ راه حرکت در این صراط الهی باشد. این شاخصه ها که دربیانات مقام معظم رهبری ذکرگردیده است عبارتند از:

پنج شاخص انقلابی‌گری، انقلابی بودن و انقلابی ماندن ( در بیانات مقام معظم رهبری)

مطرح شده درحرم امام خمینی ره 14/3/95

۱

پایبندی به مبانی و ارزش‌های اساسی اسلام و انقلاب

 بنده در سال گذشته در همین جلسه راجع به مبانی امام صحبت کردم. مبانی اساسی ما آنهاست ... اگر این پایبندی وجود داشت، حرکت، حرکت مستمر و مستقیم خواهد بود. در تندباد حوادث این حرکت تغییر پیدا نمیکند... نقطه‌ی مقابل این پایبندی عمل‌گرایی افراطی است. یعنی هر روزی به یک طرف رفتن، هر حادثه‌ای انسان را به یک طرف کشاندن.

۲

 هدفگیری آرمان‌های انقلاب و همت بلند برای رسیدن به آنها

بعضی سعی می‌کنند جامعه و جوان‌های ما را دچار ناامیدی کنند. بگویند آقا فایده ندارد! نمیشود! نمی‌رسیم! ... شاخص دوم این است که هرگز منصرف نشویم از رسیدن به آن اهداف بلند و آرمان‌های بلند. تسلیم نشویم در مقابل فشارها.

۳

پایبندی به استقلال کشور

استقلال سیاسی معنایش این است که ما در زمینه‌ی سیاسی فریب [دشمن را] نخوریم... استقلال فرهنگی که از همه مهم‌تر است در این است که سبک زندگی را سبک زندگی اسلامی ایرانی انتخاب بکنیم... استقلال اقتصادی هضم نشدن در هاضمه‌ی اقتصاد جامعه جهانی است.

۴

حساسیت در برابر دشمن و نقشه دشمن
و عدم تبعیت از آن

باید دشمن را شناخت، نقشه‌ او را فهمید، از تبعیت دشمن سر باز زد؛ این شاخص چهارم، این عدم تبعیت را قرآن، جهاد کبیر نام نهاده است.

۵

تقوای دینی و سیاسی

اینکه ما عرض کردیم که باید به آرمان‌ها پابند بود، اسلام اینها را از ما خواسته است. یک تکلیف دینی است و رعایت آن تقوای دینی است. تقوای سیاسی هم همراه همین است؛ تقوای سیاسی یعنی انسان از لغزشگاه‌هایی که دشمن می‌تواند از آن استفاده بکند پرهیز بکند.

 

لذا سرلوحه قراردادن این پنج شاخصه وحفظ وتقویت روحیه انقلابی گری بخصوص درسطوح دانشگاهی کشور،  یکی ازوظایف مهم مسئولین واساتید گرانقدر دانشگاه می باشد چراکه درطول 38سال ازانقلاب اسلامی ثابت شده است که هرکجا مسئولین ، مردم وبخصوص قشرتحصل کرده وجوان دانشگاهی با روحیه انقلابی گری وارد کارشده است ، ازجمله هشت سال دفاع مقدس و سایر پیشرفت های علمی مانند پزشکی ،نانوتکنولوژی ونظامی  و...، موفق وپیروزبوده است .

 

 

نقشه  راه :

انقلابي‌گري در شرايط كنوني كشور و موقعيت انقلاب و نظام مقدس جمهوري اسلامي، بهترين ملاك و معيار براي دسته‌بندي كردن جريان‌ها، احزاب، گروه‌ها و شخصيت‌هاي سياسي است. انقلابي‌گري در اين نوشتار، يعني انقلابي بودن، انقلابي ماندن و انقلابي عمل كردن که الگوي كامل آن در ايران، حضرت امام خميني(ره) ومقام معظم رهبری است. انقلابي‌گري با شاخص مدنظرحضرت امام(ره) و مقام معظم رهبري، نقشه راهی است که می‌تواند ضامن کارآمدی، استحکام و اقتدار ملی درتمام زمینه های علمی ،سیاسی ، فرهنگی ، نظامی ، اقتصادی و... باشد.

 

 

نتیجه وراهکار:

ــ انقلابی‌گری یعنی عادلانه، خردمندانه، دقیق، دلسوزانه، منصفانه، قاطعانه و بدون رودربایستی عمل کردن.

ــ  فراگیر وهمگانی کردن روحیه انقلابی‌گری مستلزم وجود یک فرهنگ منطقی، معقول و نظام‌مند است که ابعاد 1- اندیشه‌ای، 2- بیانی  3- رفتاری  را در برمی گیرد وباید دردانشگاهها تقویت وپیگیری شود. این امر مستلزم وجود رویکرد آینده‌نگرانه در هندسه فکری امام و رهبری، مساله شناسی انقلابی‌گری، فرصت‌سازی برای پیاده کردن آن و فهم و ادراک آفت‌های غفلت از آن برای ما و نسل آینده است.

ــ  رهبر معظم انقلاب در همین زمینه فرموده‌اند:«مسئولان دانشگاه‌ها اعم از مدیران ارشد وزارتخانه و رؤسا و اساتید باید همواره مدافع و هدایت‌کننده فضای چالشی دانشگاه‌ها به سوی مبانی و اهداف انقلاب اسلامی باشند و به هیچ وجه نباید از گرایش‌های مخالف انقلاب، حمایت شود. مسئولان آموزش عالی باید بسیار مراقب باشند تا دانشگاه تبدیل به جایگاهی برای واگرایی از مفاهیم و ارزش‌های انقلاب نشود. وظیفه شما اساتید نیز نقش‌آفرینی واقعی و جدی است، زیرا شدت جنگ نرم دشمن نسبت به سال‌های گذشته چند برابر شده است .

ــ  اساتیدمحترم درانتهای هرکلاس چنددقیقه باشیوه های مختلف پرسش وپاسخ ، تمثیل ، روایت و.... دراین خصوص صحبت کرده ودانشجویان را به اندیشه وادارند وراهکارهای عملی ومنافع انقلابی گری را باتوجه به بیانات مقام معظم رهبری تبیین نمایند .

ــ  تشکیل کارگاههای  دوره ای برای دانشجویان ودوره های ضمن خدمت برای همه اساتید دردانشگاه ها جهت شناخت و بروزکردن روشها وایجاد فرهنگ وروحیه انقلابی گری بین دانشجویان گرامی واساتید محترم برای ایجاد وحدت رویه درارائه طریق وموضوع.

معرفی اساتید ودانشجویان برتر ومطرح بسیجی درسطح دانشگاه بعنوان الگوی انقلابی .

ــ بررسی وشناخت اهداف دشمن درکم رنگ نمودن انقلابی گری درسطح دانشگاه ها طی جلساتی باحضور اساتیدعلاقه مند و یافتن راهکارهای لازم واجرا توسط اساتید بسیجی .

ــ‌  بسیج اساتید ازهرفرصتی مانند نمازجماعت ها ، کرسی های آزاداندیشی و... استفاده کرده وباهماهنگی با آنها دراین خصوص مطالبی بصورت مستدل ومستند ذکر شود .

ــ  چاپ کتاب های مربوط به انقلابی گری با توجه به موضوع وبیانات رهبری ، وبرگزاری مسابقه کتابخوانی برای دانشجویان واساتید دراین خصوص .

ــ  ازطریق بسیج اساتید تقاضاشود تا نهادرهبری دانشگاهها درخواست نمایند تا درکتب عمومی دانشگاه ها وحتی کتب دین وزندگی دوره دبیرستان چندصفحه هم درخصوص موضوع انقلابی گری واهمیت وتاثیر آن مطالبی گنجانده شود . و...

 

تهیه وتنظیم :حمید- الله وردیزاده