عنوان سایت
جمعه 28مهر 1396
مشاهده خبر
عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان: اقتصاد مقاومتی اقدام عملی دربرابر نظام سرمایه داری می باشد
عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان: اقتصاد مقاومتی اقدام عملی دربرابر نظام سرمایه داری می باشد
تاریخ خبر :1395/06/28 11:40:10


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛محمد محبی رئیس کارگروه اقتصاد مقاومتی بسیج اساتید استان هرمزگان در گفتگو با رفتارنیوز، گفت: ما در انقلاب اسلامی یک مدل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی را معرفی کرده ایم که با مدل حاکمان بین المللی در تضاد است، نظام سرمایه داری هیچ مدل دیگری را نمی‌پذیرد و اقتصاد مقاومتی حرکتی از سمت تقاضا محوری به سمت تولید محوری می‌باشد.

 

وی دشمن خواندن نظام سرمایه داری افزود: نظام سرمایه داری دشمن بلقوه و بلفعل ما بوده و هست، اگر ما به هر شکل در سیاست خارجه اقدام نماییم همچنان دشمنی با ما وجود دارد، به فکر این نباید بود که روزی دست نظام سرمایه داری را بگیریم و از پله های ترقی بالا برویم یا در رودخانه نظام سرمایه داری شنا کنیم، اگر می‌خواهیم خودمان باشیم و ارزش های اسلامیمان را ارج نهیم، شنا کردن در این رودخانه را از ذهن خود پاک نماییم و باید مقاومت کرد، مقاومت برای زندگی کردن و زنده ماندن است.

 

محمد محبی بیان کرد: اقتصاد مقاومتی ضمن اقتدار و پیشرفت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، مدلی موفق و کارآمد برای جهانیان است و مطمنا کارایی دارد، باید این فرصت را ایجاد کنیم و از پتانسیل ها و ظرفیت های درونی خود استفاده نماییم و نگاهی نیز به روند اقتصاد جهانی داشته باشیم و بدانیم این ارتباط مانع از باور اقتصاد درون زا نیست و موجب خدشه دار شدن ارتباط ما با دنیا هم نمی شود، مقاومت و ایستادگی در این زمینه به باور عمومی نیز تبدیل شده است.

 

وی اظهار داشت: از سال ۱۹۱۷ نظام سوسیالیستی وارد عرصه سیاست شد، که پس از آن نظام سرمایه داری نیز به وجود آمد لیکن به دلیل ضعف ها و فشار های مختلفی که نظام سرمایه داری برای بر اندازی و فروپاشی مدل سوسیالیستی ایجاد کرد مدل مدنظر به مرحله نابودی رسید در این اوضاء بود که انقلاب ما پیروز و مدل خود را به جهان معرفی نمود و این امر چیزی نبود که نظام کفر آنرا بپذیرد.

 

عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان در بخش دیگری از گفتگو خود به عزم ملی و کار فرهنگی در عرصه اقتصاد مقاومتی پرداخته و تصریح کرد: در برنامه های اجرایی و سیاست های اقتصادی بودجه های سالیانه مشخص می شود اما متاسفانه در بعضی از موارد رقمی برای اقتصاد مقاومتی وجود ندارد، نیاز به عزم ملی و کار فرهنگی در عرصه اقتصاد مقاومتی داریم تا به اهدافمان در این حوزه دست یابیم.

 

رئیس کارگروه اقتصاد مقاومتی بسیج اساتید هرمزگان در راستای اقتصاد مقاومتی و توسعه درون زا بیان کرد: اگر می‌خواهیم در حوزه های ریز و کلان برنامه ریزی داشته باشیم، باید برای هر ریالی که هزینه می‌کنیم بررسی نمائیم که در راستای اقتصاد مقاومتی و توسعه درون زا می باشد یا خیر؟، خیلی از تصمیم های گرفته شده خالی از این مفهوم است، بعضی ها نا آگاهانه خط و مشی می‌گیرند که مثلا واردات محصولات کشاورزی و ... در راستای اقتصاد مقاومتی است، اما چشم پوشی از یکسری از مطلوبات فعلی به ضرر کشور و مردم جامعه می‌باشد.

 

محبی  ضمن بیان نیاز به کوچ جمعی از تقاضا محوری به تولید محوری، اظهار داشت: بازار را از طریق عرضه و تقاضا به کمک تولید داخلی تنظیم نماییم نه به کمک واردات و تولیدات خارجی، یکی از مسائل مهم، حرکت فردی و گروهی از سمت تقاضا محوری به سمت تولید محوری می باشد، سیاست های کنونی متاسفانه در حال تقاضا محوری است و مردم و مسئولین حتما باید مشکلات تولید را حل نمایند.

 

وی در پایان به ظرفیت های موجود در استان هرمزگان جهت تحقق اقتصاد مقاومتی پرداخت و یاد آور شد: پتانسیل درون‌زای فوق العاده‌ای در استان هرمزگان نظیر نفت،گاز، کشاورزی، حمل و نقل دریایی و زمینی و... وجود دارد که اگر درست برنامه ریزی شوند، عوامل کمک کننده بسیار مناسب و با ظرفیت بالایی برای تحقق امر اقتصاد مقاومتی می باشند، ما باید در استان صنایع پیشین را بومی و صنایع پسین را ایجاد کنیم.گروه خبر: اخبار برگزیده استان ها

تعداد بازديدها: 243